Jak ubiegać się o dotacje z UE
Porady

Jak należy ubiegać się o dotację z Unii?

Każdy, kto marzy o własnym biznesie, potrzebuje pewnych środków na start. Jednym ze sposobów, by je otrzymać, jest sięgnięcie po dofinansowanie z Unii Europejskiej. 

1. Przede wszystkim – wybierz program

Najważniejsza informacja, bez której ciężko starać się o dotację, a która często zaskakuje, to fakt, że pieniądze z Unii przyznawane są w ramach poszczególnych programów. Kiedy więc zastanowisz się już, jaki profil ma mieć Twoja działalność, poszukaj odpowiedniego funduszu, programu i ogłaszanych w ramach niego konkursów. Sprawdź też, czy spełniasz wymogi zostania beneficjentem programu, takie jak odpowiedni wiek. 

2. Dobry biznesplan kluczem do sukcesu

Wymogi wniosków o dotację są różne, ale na pewno możesz się spodziewać prośby o dołączenie biznesplanu. To od tego, jak bardzo szczegółowy i prawidłowo skonstruowany będzie biznesplan, może zależeć powodzenie całej procedury ubiegania się o dotację, dlatego nie zaniedbuj tej czynności. Czasami program funduszu uwzględnia w sobie szkolenie z pisania biznesplanu. 

3. Wypełnij wniosek i czekaj na decyzję

Wypełniony i złożony wniosek podlega następnie kontroli formalnej oraz merytorycznej. Po maksymalnie 3 miesiącach otrzymasz decyzję wyjaśniającą, czy zakwalifikowałeś się do programu. Pozytywna decyzja to niestety nie koniec formalności. Zanim zaczniesz działać w biznesie i podbijać rynek, musisz najpierw podpisać umowę, w tym określić także sposób wniesienia wkładu własnego (np. poręczenie). Po podpisaniu umowy zostaje już tylko najprzyjemniejszy krok – oczekiwanie na wypłatę pieniędzy. 

Olga

Fot. Pixabay

READ  Jak sfinansować?