
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego ukierunkowany jest na rozwój potencjału społeczno-gospodarczego krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz szczególnie słabych ekonomicznie i gospodarczo regionów UE. Ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego finansowane są przede wszystkim projekty, które stawiają sobie za cel zwiększanie zatrudnienia, rozwój przedsiębiorczości, rozbudowę infrastruktury i inwestycje w fundusze nieruchomości, wzrost innowacyjności i konkurencyjności gospodarczej, poprawę ochrony środowiska, inwestycje w domy seniora i placówki opiekuńczo-medyczne czy aktywizację współpracy między sąsiednimi regionami państw członkowskich.
Polska otrzymuje środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach następujących programów:
- Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
- Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka
- 16 Regionalnych Programów Operacyjnych dla województw
- Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej
- Program Operacyjny Pomoc Techniczna
- Programy Operacyjne Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego ma w swoich działaniach przyczynia się do wzmocnienia spójności gospodarczej i społecznej przy jednoczesnym zmniejszaniu dysproporcji regionalnych. EFRR swoją pomoc koncentruje na wybranych priorytetach tematycznych. Pomoc ta w szczególności dotyczy finansowania przedsięwzięć związanych z:
- inwestycjami przyczyniającymi się do tworzenia stałych miejsc pracy,
- inwestycjami w infrastrukturę takimi jak: drogi, ekrany akustyczne, mosty, gabiony, obiekty inżynieryjne, nasypy i linie kolejowe
- działaniami wspierającymi rozwój regionalny i lokalny,
- pomocą techniczną.
Parytety odzwierciedlają charakter trzech istotnych celów:
1) Konwergencja,
2) Konkurencyjność regionalna i zatrudnienie,
3) Europejska współpraca terytorialna.
W ramach pierwszego celu działania koncentrują się na wspieraniu zrównoważonego oraz zintegrowanego rozwoju gospodarczego. Programy operacyjne prowadzone w państwach Unii Europejskiej mają na celu zmodernizowanie i zróżnicowanie regionalnych struktur gospodarczych. Modernizacja powinna objąć następujące dziedziny:
- badania i rozwój technologiczny (BRT), innowacyjność i przedsiębiorczość,
- społeczeństwo informacyjne,
- inwestowanie w kulturę,
- inwestycje w transport intermodalny, w tym w szczególności w spedycję międzynarodową i morską,
- inwestycje energetyczne,
- inwestycje w edukację,
- środowisko,
- zapobieganie zagrożeniom,
- turystyka,
- inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia i infrastrukturę społeczną,
- bezpośrednie wspieranie inwestycji w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP).
W ramach drugiego celu UE wyznacza trzy priorytety:
- innowacje i gospodarka opartą na wiedzy, stymulowanie przedsiębiorczości oraz tworzenie nowych instrumentów finansowych dla firm,
- działania w zakresie ochrony środowiska, w tym rekultywację terenów skażonych, stymulowanie efektywności energetycznej, propagowanie ekologicznego i zrównoważonego miejskiego transportu publicznego
- poszerzanie dostępu do usług transportowych i telekomunikacyjnych pożytku ogólnego o charakterze gospodarczym.
Ostatni cel swoją pomoc skupia wokół trzech następujących priorytetów:
- większego rozwoju działalności w obrębie granic o wymiarze gospodarczym i społecznym
- ustanowienia i rozwoju współpracy międzynarodowej, w szczególności bilateralnej między regionami nadmorskimi.
- wzmocnienia skutków polityki regionalnej.
Aby dany projekt został wybrany i zaakceptowany, powinien dotyczyć beneficjentów reprezentujących co najmniej dwa państwa, które prowadzą wspólne działania na płaszczyźnie dwóch z czterech następujących dziedzin: rozwój, realizacja, zespół i finansowanie. Program może być również w wyjątkowych przypadkach wdrożony w jednym państwie jeżeli jest to współpraca międzynarodowa. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z siecią współpracy i wymiany doświadczeń, program taki musi obejmować przynajmniej 3 regiony z dwóch państw członkowskich.
Aby móc się starać o dofinansowanie Program operacyjny musi zawierać zwłaszcza następujące informacje:
- przeprowadzoną analizę SWOT obszaru współpracy,
- przygotowane uzasadnienie przyjętych priorytetów,
- podane informacje o osiach priorytetowych i ich konkretnych celach,
- klasyfikację obszarów interwencji według kategorii,
- opracowany plan finansowy,
- stworzone przepisy wykonawcze,
- orientacyjny wykaz dużych projektów.
Finansowanie zostaje przyznane na specjalnych warunkach związanych z lokalizacją operacji. Dofinansowanie w zależności od rodzaju współpracy pomiędzy państwami członkowskimi może wynieść 20% w przypadku współpracy transgranicznej w strefach bezpośrednio przylegających do stref granicznych Unii. Także 20% gdy do zostaje nawiązana współpraca międzynarodowa na potrzeby czynności obejmujących partnerstwo zewnętrzne z daną strefą. Natomiast 10% dofinansowania otrzymują państwa w ramach współpracy transgranicznej i międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem wydatków na wdrażanie działań na terytorium państw spoza Unii pod jednym warunkiem, że przynoszą korzyść regionom Wspólnoty.
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przywiązuje ogromną wagę do uwarunkowań terytorialnych. W ramach EFRR podejmowane są liczne działania mające na celu rozwiązanie problemów gospodarczych, środowiskowych, a nawet społecznych miast. W przypadku obszarów, które posiadają niekorzystne warunki przyrodnicze EFRR dofinansowuje inwestycje, poprawiające dostępność, promujące działalność gospodarczą związaną z dziedzictwem kultury, promujące zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych oraz pobudzanie sektora turystyki, a w szczególności organizatorów wycieczek i wyjazdów grupowych. Dodatkowo Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego finansuje również dodatkowe koszty wynikające z położenia geograficznego tzw. regionów najbardziej oddalonych.
Fot. Pixabay

Inicjatywa wspólnotowa LEADER

Europejski Fundusz Spójności
Zobacz również

Sklep z tonerami do drukarek
6 października, 2022
Inicjatywa wspólnotowa URBAN
8 kwietnia, 2021