
Dotacje unijne dla rolnictwa
Rozwój obszarów wiejskich to jeden z priorytetowych obszarów działania Unii Europejskiej. Realizuje się to m.in. dzięki systemowi dopłat dla rolnictwa.
Przede wszystkim wspieranie małych gospodarstw
Na modernizację gospodarstwa rolnego można uzyskać coraz większe środki. W bieżącym roku wsparcie finansowe dla młodych rolników wzrosło ze 100 tysięcy na 150. Aby uzyskać fundusze, trzeba jednak spełniać kilka warunków – konieczne jest bycie ubezpieczonym w KRUS, posiadać co najmniej 1 ha gruntów ornych, sadów lub łąk, a wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może przekraczać 10 tys. euro. Lepiej jednak jeśli jednocześnie nie przekracza 13 tys., gdyż w takim wypadku trzeba będzie czekać do drugiego naboru. Priorytetem wciąż jest wspieranie restrukturyzacji mniejszych gospodarstw oraz małych przetwórni.
Promowanie działań związanych z ochroną środowiska
Działania UE kładą duży nacisk na ochronę środowiska, nie brakuje tego także w rolnictwie. Co roku w ramach dotacji dla obszarów wiejskich przewiduje się pewną pulę pieniędzy na dotowanie rozwiązań wspierających środowisko. W 2019 roku była to ochrona wód przed azotanami. Dotowano też zaopatrywanie gospodarstw rolnych w maszyny aplikujące nawozy naturalne. Maksymalna wysokość pomocy z UE w zakresie wdrażania rozwiązań proekologicznych wynosi 100 tys. Zł.
Co jednak zrobić wtedy, kiedy dane gospodarstwo nie kwalifikuje się do otrzymania dotacji? W takiej sytuacji rolnik może skorzystać ze specjalnej dedykowanej gospodarstwom wiejskim oferty kredytowej.
Olga
Fot. Pixabay

Sklep z tonerami do drukarek
Zobacz również

Inicjatywa wspólnotowa EQUAL
8 kwietnia, 2021
Europejski Fundusz Społeczny
8 kwietnia, 2021